Co zawdzięczamy Gutenbergowi? Ta i inne tajemnice historii pisma.

Dnia 21 kwietnia Muzeum Zabawek i Zabawy zaprasza na spotkanie warsztatowe o historii pisma.

Zajęcia rozpoczną się o godzinie 10.00 i potrwają do godzin popołudniowych.

Zajęcia poprowadzi Tadeusz Grajpel, gość Muzeum Zabawek i Zabawy – sfragistyk, heraldyk, znawca dawnej sztuki drukarskiej, założyciel Pracowni badań i edukacji historycznej.

Warsztaty przeznaczone są dla indywidualnych gości Muzeum.

Tematem jest historia pisma od starożytności do czasów współczesnych.  W trakcie spotkania uczestnicy będą pracować nad własnym piktogramem (pismem obrazkowym) oraz drukiem w historyczny sposób. Tadeusz Grajpel przedstawi ewolucję pisma, historię liternictwa, natomiast uczestnicy samodzielnie zweryfikują prawdziwość hasła „Gutenberg” ( zamieszczonego w Wolnej encyklopedii w Internecie) z historią. W sposób warsztatowy przekonamy się, jak kiedyś działała drukarnia i jakie zmiany techniczne pojawiały się przez wieki. Specjalnie dla uczestników warsztatów powstanie historyczna drukarnia w Muzeum, prowadzący  będzie w stroju z epoki.

W trakcie wizyty Tadeusza Grajpla w Muzeum Zabawek i Zabawy zostanie ogłoszony konkurs na własnoręcznie zdobioną książkę, uczestnicy warsztatów zdobędą wiedzę i umiejętności, które pozwolą tworzyć własne projekty.