Bohaterowie baśni

Wystawa lalki teatralnej ze zbiorów Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach zatytułowana „Spotkania z bohaterami naszych ulubionych baśni”.   Na ekspozycji prezentowane są lalki i elementy scenografii aż z 6 teatralnych produkcji Kubusia: „Śpiącej królewny” , „Nieznośnego słoniątka”, „Baśni o rycerzu Gotfrydzie”, „Rudego Dżila i jego psa”, „O pięknej Pulcheryi i szpetnej Bestyi” oraz  znanego już dzieciom „Don Juana”.

Są tradycyjne marionetki oraz współczesne lalki animowane w żywym planie z mechanizmami konstrukcyjnymi umieszczonymi z tyłu lalki. Najciekawsze są jednak płaskie maski z tułowiem, za którymi mogą schować się aktorzy. W takich bajkach aktor „użycza” granej przez siebie postaci swoich własnych rąk i nóg.


„Teatralna” sala Muzeum Zabawek i Zabawy wygląda naprawdę baśniowo. Jest dżungla z dzikimi zwierzętami, wystraszonym strusiem, syczącym wężem, fioletowym hipopotamem i niebieskim słoniątkiem. Na dworze z „Baśni o Gotfrydzie” kłębi się tłum dworzan, rycerzy, jest para królewska karzeł na skrzyni złota. W saloniku Pulcheryja gra na fortepianie, a przysłuchuje jej się potężna przerażająca Bestia. Dziewczynki z pewnością ucieszy kolekcja wróżek w pięknych strojach i makijażach, które dobrze życzyły „Śpiącej królewnie”. Są też rodzice nieuważnej dziewczyny i przygłucha babcia przędąca na kołowrotku. Najbardziej okazałe kostiumy i maski z „Rudego Dżila” według prozy Tolkiena zachwycą także dorosłych, zwłaszcza olbrzymi stwór o twarzy ludzkiej, skrzydłach nietoperza i pięknych, wykonanym z tęczowych piór Ostatnim elementem wystawy jest replika XIX-wiecznej słowackiej sceny marionetkowej i lalki ze spektaklu „Don Juan”, które „ożywają” w rękach aktorów z kieleckiego Kubusia podczas specjalnych lekcji muzealnych. Lalka teatralna towarzyszyła ludziom przez wieki, potwierdzając ponadczasową przydatność teatru lalek. Współczesna lalka teatralna to dzieło wielu ludzi: scenografa, który ją obmyśla w detalach i projektuje, oraz plastyków i technologa, którzy na podstawie projektu scenograficznego lalkę wykonują.