Architektura do zabawy – wernisaż


Plansze z projektami klocków w różnych kształtach i rozmiarach, foremki do piasku w kształcie nowoczesnych budynków, m.in. opery w Sidney, przestrzenne miasta czy farmy do dowolnej „rozbudowy” będzie można od piątku oglądać w Galerii Dziecięcej „Abrakadabra”. Wystawa „Architektura do zabawy” będzie prezentować nagrodzone, wyróżnione prace z konkursu na projekt zabawki architektonicznej, zorganizowanym przez krakowską Pracownię k. i Stowarzyszenie Akademia Łucznica. Wernisaż wystawy rozpocznie się w piątek 14 maja 2010 r. o godz. 17.00.

Na konkurs przysłano 95 prac. Jury w składzie: Zofia Bisiak, Bartosz Haduch, Natalia Luniak, Łukasz Tabakowski, Tadeusz Wieczorek przyznało 3 nagrody główne i 4 wyróżnienia oraz zakwalifikowało 15 prac do udziału w wystawie pokonkursowej. Wśród prezentowanych projektów są m.in. klocki prezentujące domki z różnych regionów Polski, archiposzukiwacz, pozwalający odnaleźć ważne architektonicznie budowle w mieście, domki z zielonymi, roślinnymi daszkami, plastikowe kijki o nazwie pastyki, które łatwo można połączyć, archiwalizka ze ścianami, oknami i innymi detalami architektonicznymi,  domki ze sklejki i tektury do samodzielnego składania i ozdabiania czy duży sześcian z ruchomymi, kolorowymi ściankami.

Wystawie towarzyszyć będzie plebiscyt. Każdy zwiedzający będzie mógł zagłosować na projekt zabawki, która najbardziej mu się podoba. – Chcemy się przekonać, czy nasza publiczność wybierze takie same projekty, jak profesjonalne jury. Wśród wszystkich głosujących, rozlosujemy nagrody: ekologiczne gry, układanki, klocki oraz nasze jubileuszowe albumy „Dzieje pewnych zabawek” – wyjaśnia dyrektor Jolanta Podsiadło – Dla autorów prac, które zwyciężą w plebiscycie,  przygotowaliśmy statuetki – drewniane koniki na biegunach i pamiątkowy dyplom.

Wystawę „Architektura do zabawy” można oglądać do 13 czerwca 2010 roku.

Konkurs zorganizowano w ramach programu Akademia Orange.