zaproszenie jpg

8.12.2017 – III edycja konkursu „Książka Przyjazna Dziecku”

zaproszenie jpgUroczyste ogłoszenie przedstawienie Laureatów III edycji konkursu „Książka Przyjazna Dziecku” nastąpi 8 grudnia (piątek) o godzinie 16.00 w Pałacu Tomasza Zielińskiego (ul. Zamkowa 5, Kielce). Galę uświetni występ Old Metropolitan Band. Niekonwencjonalny zespół jazzowy powstały w 1968 roku. Do dzisiaj fascynuje pełną temperamentu muzyką.

Na galę z koncertem wstęp wolny.

Do tegorocznej edycji konkursu „Książka Przyjazna Dziecku” nadesłano łącznie 151 utworów literackich (43 książki w I kategorii „Książki wydane” i 108 utworów literackich w II kategorii, czyli „Książki niewydane”). Jurorzy postanowili nagrodzić trzech i wyróżnić piętnastu Autorów. Wszyscy laureaci zostali poinformowani. Lista nagrodzonych i wyróżnionych książek pojawi się na stronie Muzeum w dniu wręczenia nagród, czyli 8 grudnia po godzinie 16.00.

Konkursu „Książka Przyjazna Dziecku” jest organizowany przez Muzeum Zabawek i Zabawy od 2013 roku. Przedsięwzięcie ma charakter cykliczny i odbywa się co 2 lata. Przedmiotem konkursu są książki dla dzieci w wieku 7-14 lat, które przybliżają tematykę tradycji, historii, sztuki, wartości regionalnych charakterystycznych dla poszczególnych obszarów i miejscowości Polski. Oczywiście są to kryteria dodatkowe, głównym jest wartość literacka utworu. Pula nagród w konkursie wynosi 10 tys. złotych brutto.

Jury w składzie: dr hab., prof. UJK Marta Pawlina-Meducka (polonistka, literaturoznawca); dr hab., prof. UJK Zofia Ożóg-Winiarska (literaturoznawca); Jolanta Świstak (kierownik literacki w Teatrze Lalki i Aktora „KUBUŚ”); Bożena Iwan (z-ca dyrektora w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Kielcach) oraz Maciej Obara (dyrektor Muzeum Zabawek i Zabawy, etnograf) oceniało nadesłane prace w dwóch kategoriach:

a) książki wydane w min. ilości 100 egz., w okresie od 1 stycznia 2016 (możliwe również zgłaszanie e-booków)

b) książki niewydane lub wydane w nakładzie maks. 99 egz. i niewprowadzone do sieci dystrybucji