Piknik baner BWA

4-5 maja 2019 roku, Retro Piknik w Parku Miejskim

Piknik baner BWA

Retro Piknik w Parku Miejskim, 4-5 maja 2019 roku

Muzeum Zabawek i Zabawy proponuje przypomnienie dawnych gier i zabaw. Część aktywności zaplanowana jest w formie konkursów, z uwzględnieniem drobnych upominków dla najlepszych uczestników. Pomimo pojawiających się elementów współzawodnictwa, liczyć się będzie przede wszystkim dobra zabawa.

Muzeum zapewnia obecność pracowników, którzy będą animować gry i zabawy oraz w razie potrzeby chętnie podzielą się fachową wiedzą i ciekawostkami na temat dawnych gier i zabaw.

W strefie pojawią się następujące elementy: stoliki do gry w cymbergaja, przyrządy do gry w serso, mini kręgle, krokiet, tor do gry w kapsle, skakanka XXL, tradycyjne, drewniane koniki na kiju, szczudła, gra w „zośkę”, toczenie fajerki, przeciąganie liny, gra planszowa stworzona specjalnie na 40 lecie muzeum – „40 wystaw na 40 lecie”.

Teatr Wagabunda z propozycją pt. „Stara zagroda”.

Ideą programu jest pokazanie dawnych zabaw oraz zabawek tworzonych z tego co można było znaleźć w obejściu, na strychu, w stodole, w piwnicy – kółek po starym wozie, wiader, cebrzyków, maselnic, beczek, bron, czy innych przedmiotów i narzędzi wykorzystywanych w codziennym życiu. Poprzez zabawę przypominane są przedmioty sprzed dziesięcioleci i dawna kultura rzemiosła. Zaprezentowane zostaną zapomniane zabawy: walka na poduszki, ważenie na wadze sprzed 100 lat, zabawy ruchowe – przejście pod patykiem, rzucanie podkowami, kręgle, proca i strzelanie gałganami do stracha na wróble, narty dwuosobowe. Z ramienia Teatru pieczę nad opisaną wyżej propozycją sprawować będzie Stary Gospodarz – zabawna postać, psotnik, który leje wodą i zaczepia przechodniów i zaprasza do zabawy.

Wszystkie zabawy inspirowane są dawną tradycją staropolską. Działania 4-5 maja są zapowiedzią większej realizacji przygotowywanej na 23.06.2019 r. w trakcie Święta Kielc. Wtedy oferta zostanie wzbogacona o dodatkowe instalacje i postacie prowadzące zabawy.

W strefie gier i zabaw, w niedzielę, 5 maja, w godz. 15:00-18:00, obecna będzie także Miejska Biblioteka Publiczna z następującą propozycją:

Z szafy babuni – możliwość zrobienia portretu w scenerii retro.
Zawody w grze w serso.
W co się bawić? – losowanie zagadek literackich i dawnych zabaw podwórkowych do wykonania.
Konna przejażdżka Małego Lorda – wyścig z przeszkodami zakończony zagadką ukrytą na zamku Dorincourt.

W sobotę, 4 maja, w godzinach trwania imprezy, planowane są także warsztaty muzyczne z użyciem bum bum rurek i małych instrumentów perkusyjnych, prowadzone przez animatora z Muzeum Laurensa Hammonda – Oddziału Muzeum Zabawek i Zabawy. Dodatkową atrakcją będzie malowanie buzi dla dzieci oraz skręcanie balonów.