IMG_6799

27.04.2018; godz. 16.00 – Maniipolazioni Pittoriche wernisaż wystawy w Muzeum Laurensa Hammonda

IMG_6799

Muzeum Laurensa Hammonda zaprasza na wystawę „Maniipolazioni Pittoriche”, która prezentuje  twórczość Pietro Turco, artysty nurtu Mail-Art.

Wernisaż odbędzie się w najbliższy piątek, tj. 27 kwietnia 2018 roku o godz. 16.00. Podczas otwarcia, twórca sam opowie o swojej twórczości.

Na ekspozycji będzie dostępnych 15 obrazów prezentujących artystyczną wizję organów Hammonda. Technika, którą preferuje artysta łączy tradycyjne malarstwo z cyfrowym aspektem sztuki.

Pietro Turco, autora prezentowanych dzieł będzie można spotkać także w kolejne dni w Muzeum Laurensa Hammonda: w sobotę od godz. 14.00 do 18.00 i w niedzielę od 14.00 do 16.00.

Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających od 27 kwietnia do 30 maja 2018 roku.

Wernisaż rozpoczyna Organ Jazz Festiwal-Hammond Meeting.

Pietro Turco urodził się w Salerno w 1953 roku, w rodzinie o tradycjach malarskich. Jego kariera artystyczna rozpoczęła się w 1977 roku i „wiodła” go przez: impresjonizm, abstrakcjonizm, pop-art i wizualizm, aż do umiejscowienia się w ruchu artystycznym znanym jako Mail-Art. Nowy kierunek sztuki przewidział, że ekspresja twórcza użyje Internetu jako szybszego i globalnego sposobu jej rozpowszechniania. Obrazy artysty z 1978 roku, w przeważającej części prace chromatyczne oraz eksperymenty z technikami mieszanymi, były wyrazem tego ruchu i zaskakująco celnym zwiastunem przyszłego rozwoju technik cyfrowych. Niezwykle harmonijne połączenie technologii, znaku i koloru zawarte w dziełach Pietro Turco były i są możliwe dzięki stałemu doskonaleniu się samego twórcy, którego bogaty warsztat oparty jest o grafikę komputerową, malarstwo i fotografię. Ważną rolę w twórczości artysty zajmuje muzyka i darzone szczególnym sentymentem organy Hammonda. Tradycyjny, sakralny instrument dzięki wykorzystaniu elektromechaniki w latach 20. XX wieku zyskał nowe brzmienie i stał się „pomostem” między tradycją a nowoczesnością. Współcześnie organy Hammonda są instrumentem w pełni zdigitalizowanym.

Pietro Turco, jako entuzjasta nowych technologii oraz wielbiciel muzyki płynącej z organów Hammonda, poświęcił im w swojej twórczości pokaźne miejsce. Obrazy, które możemy podziwiać na wernisażu, inspirowane brzmieniem i budową instrumentu są jak one same – płynnym zderzeniem przeszłości i przyszłości.

Dzieła artysty były licznie wystawiane w galeriach oraz na imprezach wystawienniczych w: Niemczech, Hiszpanii, Australii, Meksyku, Brazylii oraz w Stanach Zjednoczonych.

plakat festivaluIMG_6800